Matyáš Novák

6.11.2019 od 19:30 Koncertní síň Šimona a Judy

Matyáš Novák


Program:

  • Jean-Baptiste Lully Le triumphe de l´amour, baletní suita
  • Ferenc Liszt Malediction
  • Wolfgang Amadeus Mozart Koncert č. 14 Es dur pro klavír a orchestr

  • Matyáš Novák, klavír
  • Leoš Čepický, koncertní mistr

Matyáš Novák

Matyáš Novák začal hrát na klavír v pěti letech. V roce 2019 absolvoval Konzervatoř Pardubice ve třídě prof. Jitky Fowler Fraňkové a byl přijat na pražskou Akademii múzických umění do třídy prof. Ivana Klánského. Zároveň je studentem věhlasné klavírní akademie Incontri col Maestro v italské Imole ve třídě prof. Borise Petrushanského.

Ve svých 22 letech se může pochlubit prvenstvím nebo absolutním vítězstvím na mnoha národních a mezinárodních soutěžích. Nejčerstvějším úspěchem je 2. cena a Steinway Prize na Mezinárodní soutěži Edvarda Griega.

V roce 2017 Matyáš debutoval v newyorské Carnegie Hall, v témže roce vydal své první CD s cyklem F. Liszta a stal se jedním ze tří hudebníků, kteří obdrželi CME International Performing Arts Grant. S recitály se představil po Evropě, v USA i Číně a jako sólista spolupracuje nejen s českými orchestry. Pravidelně se účastní mistrovských kurzů (např. V. Askhenazy, D. Bashkirov, I. Klánský…) a je zván na domácí i zahraniční hudební festivaly.

Kromě toho je členem Petrof Art Family, velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy a členem Českého svazu chovatelů.

Leoš Čepický

Absolvoval Konzervatoř v Pardubicích a Akademii múzických umění v Praze. Z mnoha mezinárodních soutěží připomeňme alespoň úspěchy v Záhřebu nebo italské Gorizii. Často vystupuje jak na sólových recitálech tak i a na koncertech s orchestrem doma i v zahraničí. V roce 2000 uvedl k 250. výročí úmrtí J. S. Bacha kompletní provedení Sonát a Partit pro sólové housle na festivalu Smetanova Litomyšl, o dva roky později vznikla nahrávka pro Multisonic. Od roku 2007 vyučuje hru na housle na AMU v Praze a v září 2010 byl jmenován vedoucím strunné katedry HAMU. Již během svých studií se stal primáriem Wihanova kvarteta, jehož členem je dodnes. S Wihanovým kvartetem získal první cenu na Pražském jaru 1988 a první místo na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Londýně v roce 1991. V letech 2008– 2009 provedlo Wihanovo kvarteto všech 16 kvartet Ludwiga van Beethovena. Leoš Čepický hraje na housle z dílny Mistra houslaře Jana B. Špidlena, kopie Guarneri del Gesù 1741.