Koncert k Roku české hudby

28.5.2024 od 19:30 Koncertní síň Šimona a Judy

Koncert k Roku české hudby


Program:

  • Juraj Filas Egmont – Nesmrtelný (světová premiéra)
  • Jan Václav Hugo Voříšek Symfonie D dur
  • Antonín Dvořák Koncert pro housle a orchestr a moll

  • Jiří Vodička, housle
  • Ludmila Pavlová, koncertní mistryně

Pražský komorní orchestr za více než 70 let své existence inicioval a premiéroval řadu nových skladeb. V této záslužné činnosti pokračuje dosud. Tentokrát představíme posluchačům ve světové premiéře skladbu Juraje Filase, jemuž se klaněla i newyorská Carnegie Hall. Koncert obohatí také populární Symfonie Jan Václava Hugo Voříška, který byl po právu přezdíván českým Beethovenem. Vrcholem večera bude bezesporu skvost světové houslové koncertní literatury z pera Antonína Dvořáka v podání mladého virtuosa a koncertního mistra České filharmonie Jiřího Vodičky.

Jiří Vodička

Jiří Vodička, koncertní mistr České filharmonie, sólista a komorní hráč, patří k nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším českým houslistům. Už v dětství na sebe upozornil vítězstvím ve většině českých mládežnických soutěží. K jeho nejvýznamnějším úspěchům patří titul absolutního vítěze na prestižní mezinárodní soutěži Louise Spohra ve Výmaru a první a druhá cena ze světově proslulé soutěže Young concert Artist, která probíhala v roce 2008 v Lipsku a v New Yorku.

Již ve 14 letech byl Jiří Vodička mimořádně přijat na vysokou školu v Ostravě, a to do třídy prof. Zdeňka Goly. V roce 2007 zde uzavřel studium magisterským titulem. Pravidelně vystupuje jako sólista s mnoha význačnými českými i zahraničními orchestry. Je dlouholetým sólistou předního čínského orchestru Wuhan Philharmonic Orchestra. V roce 2015 se stal koncertním mistrem České filharmonie. Je pedagogem na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě.

V roce 2014 natočil debutové sólové album „Violino Solo“, které obsahuje jedny z nejtěžších skladeb pro sólové housle. Mnohé z jeho koncertů byly natočeny Českou televizí, Českým rozhlasem nebo německým ARD.

Jako komorní hráč vystupuje s vynikajícími českými pianisty a od roku 2012 je členem Smetanova tria. Bývá pravidelně zván na významné festivaly, v roce 2011 byl dokonce pozván slavným houslistou Gidonem Kremerem na festival Kammermusikfest v rakouském Lockenhausu.

Hraje na italský nástroj Joseph Gagliano 1767.

Ludmila Pavlová

Ludmila Pavlová je česká houslistka, která vystupuje jak sólově, tak v komorních složeních, na domácí půdě i v zahraničí. Jejím mottem je láska a vášeň ve spojení s hudbou.

Ludmila je trojnásobnou vítězkou soutěže s mezinárodní účastí J. Muziky v Nové Pace. Ve svých 13 letech debutovala v pražském Rudolfinu s Josefem Sukem v rámci cyklu koncertů „Josef Suk uvádí mladé talenty“ a rok poté provedla Koncert pro housle a orchestr e-moll F. Mendelsohna-Bartholdy ve Spojených arabských emirátech. V r. 2014 byla na Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích oceněna coby vítězka ročníku mistrovským nástrojem Petra Rácze a vystupovala na turné s Václavem Hudečkem. Jakožto stipendistka Dvořákovy společnosti v Londýně uskutečnila roku 2018 na mistrovských kurzech v Dartingtonu svůj debut ve Velké Británii s jednou z nejtěžších skladeb pro sólové housle – Poslední růží léta H. W. Ernsta. V roce 2018 se Ludmila stala absolutní vítězkou Mezinárodní houslové soutěže k poctě mistra Váši Příhody „Nové evropské talenty“ a laureátkou soutěže Bohuslava Martinů s cennou za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů a cenou Nadace Jaroslava a Zorky Zichových. V červnu 2019 vyhrála zlatou medaili s vysokým vyznamenáním na 4th Manhattan International Music Competition.

Mladá houslistka se představila na mnoha  významných festivalech jako je Pražské jaro, Třeboňská Nocturna, Mezinárodní hudební festival Antonína Dvořáka, Haroldův Rakovník, Pražské klarinetové dny, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Lincolnshire International Chamber Music Festival , Bruno Walter Musiktage atd. a procestovala velkou část světa počínaje Londýnem až po Japonsko. Sólově spolupracovala s řadou orchestrů a  v komorních tělesech s významnými světovými interprety. Jejím nejdéle působícím tělesem je Mucha trio (Anna Paulová – klarinet, Johanna Haniková – klavír), se kterým letos slaví desáté narozeniny.

Ludmila se dlouhodobě zabývá problematikou uvolněnosti při hře na nástroj. Roku 2021 vyhrála v rámci svého doktorátu na Akademii múzických umění v Praze soutěž Grant Excellent, v rámci níž vedla roční výzkum na téma Relaxační techniky pro houslisty z psychologického, fyziologického a pedagogického hlediska a jejich následné využití v hudbě 20. a 21. století. Od roku 2023 vyučuje na Akademii múzických umění v Praze předmět Autenticita a pružnost v hudebním projevu.

Ludmila hraje na historický nástroj, který dostala darem od vídeňského sponzora a nedávno s ním debutovala ve slavném Musikvereinu.