Koncert v rámci týdne česko – slovenské vzájemnosti

26.9.2018 od 19:30 Koncertní síň Šimona a Judy

Koncert v rámci týdne česko – slovenské vzájemnosti


Program:

  • Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento D dur, K. 136
  • Antonio Vivaldi Koncert č. 1 E dur „Jaro“ z cyklu Čtvero ročních dob op. 8
  • Eugen Suchoň Serenáda pro smyčcový orchestr op. 5
  • Antonín Dvořák Serenáda pro smyčce E dur op. 22

  • Jiří Vodička, housle / j.h. koncertní mistr

Jiří Vodička

Jiří Vodička, koncertní mistr České filharmonie, sólista a komorní hráč, patří k nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším českým houslistům. Už v dětství na sebe upozornil vítězstvím ve většině českých mládežnických soutěží. K jeho nejvýznamnějším úspěchům patří titul absolutního vítěze na prestižní mezinárodní soutěži Louise Spohra ve Výmaru a první a druhá cena ze světově proslulé soutěže Young concert Artist, která probíhala v roce 2008 v Lipsku a v New Yorku.

Již ve 14 letech byl Jiří Vodička mimořádně přijat na vysokou školu v Ostravě, a to do třídy prof. Zdeňka Goly. V roce 2007 zde uzavřel studium magisterským titulem. Pravidelně vystupuje jako sólista s mnoha význačnými českými i zahraničními orchestry. Je dlouholetým sólistou předního čínského orchestru Wuhan Philharmonic Orchestra. V roce 2015 se stal koncertním mistrem České filharmonie. Je pedagogem na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě.

V roce 2014 natočil debutové sólové album „Violino Solo“, které obsahuje jedny z nejtěžších skladeb pro sólové housle. Mnohé z jeho koncertů byly natočeny Českou televizí, Českým rozhlasem nebo německým ARD.

Jako komorní hráč vystupuje s vynikajícími českými pianisty a od roku 2012 je členem Smetanova tria. Bývá pravidelně zván na významné festivaly, v roce 2011 byl dokonce pozván slavným houslistou Gidonem Kremerem na festival Kammermusikfest v rakouském Lockenhausu.

Hraje na italský nástroj Joseph Gagliano 1767.