Marek Kozák, Krása Quartet

3.3.2020 od 19:30 koncertní sál Pražské konzervatoře

Marek Kozák, Krása Quartet


Program:

  • Ludwig van Beethoven Smyčcový kvartet č. 4 op. 18
  • Ludwig van Beethoven Variace na téma z Kouzelné flétny "Ein Mädchen oder Weibchen" op. 66 pro violoncello a klavír
  • Wolfgang Amadeus Mozart Koncert d moll K. 466 pro klavír a smyčcové kvarteto (arr: Ignaz Lachner)

  • Marek Kozák, klavír
  • Krása Quartet

Marek Kozák

Marek Kozák (1993) je studentem HAMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského.

Mimořádné nadání projevil Marek Kozák už ve čtyřech letech. Úspěšně se zúčastňoval klavírních soutěží a projevoval svůj talent i v oborech varhany a kompozice. Od patnácti let studoval na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě klavír u Moniky Tugendliebové a varhany u Martiny Zelové.

V únoru 2018 se stal vítězem Evropské klavírní soutěže v Brémách, kde získal také cenu publika a zvláštní ocenění za provedení soudobé skladby. K jeho dalším významným úspěchům náleží účast v semifinálovém kole uznávané chopinovské soutěže ve Varšavě a 2. cena na prestižní soutěži Pražského jara v roce 2016.

V roce 2008 se ve svých 15ti letech stal vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena v Opavě, kde také získal cenu za varhanní improvizaci. V oboru klavír během studia zvítězil na soutěžní přehlídce konzervatoří v Pardubicích, na Mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec mu bylo uděleno ocenění za provedení Beethovenovy skladby, na Brněnské klavírní soutěži dostal titul absolutního vítěze a také cenu za interpretaci díla Ference Liszta.

Z významných úspěchů Marka Kozáka jmenujme dále 1. cenu na Mezinárodní klavírní soutěži Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních z roku 2013 a 3. cenu na chopinovské soutěži v Darmstadtu; o rok později získal 1. cenu na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Plzni.

Od sezony 2013/2014 byl na Listině mladých Českého hudebního fondu.

Vystoupil s předními českými orchestry a jako sólista pravidelně koncertuje u nás i v zahraničí.

Absolvoval četné mistrovské kurzy pod vedením světoznámých klavírních virtuózů, byli to Eugen Indjic, Murray Perahia, Garrick Ohlsson, Ivan Klánský a další.

V březnu letošního roku se chystá jeho první profilové CD se skladbami J. Haydna, F. Chopina, C. Francka a A. Skoumala.

Od roku 2017 působí jako pedagog na Gymnáziu a hudební škole hl. města Prahy.

Krása Quartet

Krása Quartet vznikl na Pražské konzervatoři v roce 2012 ve třídě Tomáše Strašila a svůj název získal podle česko-německého hudebního skladatele židovského původu Hanse Krásy (například opera „Vorlobung im Traum“ a dětská opera „Brundibár“). O rok později tento soubor absolvoval mistrovské kurzy v Dobřichovicích u Stephanie Baer (Steinhardt School New York). Téhož roku kvarteto na festivalu Pražské jaro premiérovalo operu Pavla Trojana „Pastýřská pohádka“ a vystoupilo na mezinárodních festivalech Mladá Praha, Mladé pódium a na festivalu Jarmily Novotné, odkud koncerty přenášel Český rozhlas.

V roce 2014 obsadil Krása Quartet druhé místo na Soutěži Nadace Bohuslava Martinů, v roce 2015 hostoval na mezinárodním Bodenseefestivalu a současně se zúčastnil kurzů Pavel Haas Quartet v rakouském Feldkirchu. Pro sezóny 2016 až 2019 získalo kvarteto angažmá v Národním divadle v rámci moderního baletu Vertigo. Momentálně pokračuje ve studiu ve třídě prof. Václava Bernáška na pražské HAMU a spolupracuje se členy Zemlinského kvarteta.