Pavel Šporcl

Studia na konzervatoři a na HAMU absolvoval u profesora Václava Snítila. Mezitím pokračoval studiem houslové hry v USA na prestižních školách (Juilliard School, Brooklyn
College, SMU Dallas). Posluchači měli možnost houslistu slyšet v takových hudebních síních, jako je Suntory Hall v Tokiu, Alte Oper ve Frankfurtu, Walt Disney Hall v Los Angeles či v Čajkovského sále v Moskvě. V únoru 2016 s velkým úspěchem debutoval v proslulé Carnegie Hall v New Yorku. Vystoupil na nejvýznamnějších světových hudebních festivalech (Salzburger Festspiele, Pražské jaro, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festival Radio France, Brucknerfest, Festival international de Colmar). Spolupracoval s renomovanými světovými orchestry (Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Orchestre National de France, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Orchestre de Paris), pod taktovkou špičkových dirigentů (V. Ashkenazy, L. Pešek, J. Bělohlávek, V. Fedosejev, Y. P. Tortelier, A. Nelsons). Na koncertních pódiích navázal spolupráci i s umělci z jiných hudebních žánrů: K. Gottem, E. Pilarovou, L. Filipovou, V. Dykem, E. Farnou, kapelami Kryštof, Čechomor, Olympic, Chinaski či Hradišťan. Šporclův rozsáhlý repertoár zahrnuje přes 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Kromě akcentu na české skladatele a základní repertoár se zaměřuje též na soudobou hudbu. Vedle stěžejního repertoáru klasické hudby se věnuje i jiným hudebním žánrům, jeho láska k umu cikánských houslových virtuózů vedla k úspěšným albům Gipsy Way a Gipsy Fire. V roce 2012 nahrál své první pop-crossoverové album Sporcelain, jehož pražskou premiéru uvedl v netradičních prostorách Terminálu 2 Letiště Václava Havla. Šporcl je neúnavným popularizátorem a propagátorem klasické hudby. Za svou kariéru odehrál desítky koncertů pro školy, které měly mezi mladými lidmi mimořádný ohlas. Od roku 2011 vyučuje na HAMU v Praze. Od roku 2017 vysílá Česká televize pořad Hudební perličky Pavla Šporcla, ve kterém houslový virtuóz představuje klasickou hudbu nejmladší generaci posluchačů. Působí též jako lektor a umělecký ředitel hudebních kurzů pro mládež Ameropa Music.
Prostřednictvím svých vystoupení podporuje benefiční projekty nadací a neziskových organizací. Šporclovy nahrávky budí velký zájem veřejnosti a kritiků. Doposud vydal 16 sólových alb, jejichž prodej přesáhl hranici dvě stě tisíc kusů. Mnohá z nich získala prestižní ocenění (Gramophone, The Strad, Diapason). Od roku 2016 je uměleckým ředitelem hudebního festivalu Kocianovo Ústí a od roku 2021 uměleckým ředitelem letní akademie Ameropa Music. V roce 2021 se stal ambasadorem české kultury v projektu České centrály cestovního ruchu společně s Placidem Domingem a Danem Brownem. V tomto roce také vydal nové album Paganiniana, které se dočkalo skvělých kritik u nás i v zahraničí. Album bylo nominováno na prestižní evropskou cenu ICMA.

Pavel Šporcl hraje na unikátní modré housle pro 21. století od nejlepšího současného houslaře Jana Špidlena, které si nechal postavit v roce 2005. Používá smyčce z dílny Petra Auředníka a struny Warchal. Kritik a historik Henry Roth zařadil Pavla Šporcla jako jediného z českých houslistů mladé generace do své knihy Housloví virtuozové – od Paganiniho po 21. století.