Vilém Veverka

6.6.2023 od 19:30 Velký sál paláce Žofín

Vilém Veverka


Program:

  • Joseph Haydn Symfonie č. 85 B dur La Reine
  • Wolfgang Amadeus Mozart Koncert pro hoboj a orchestr C dur
  • Richard Strauss Koncert pro hoboj a malý orchestr
  • Wolfgang Amadeus Mozart Sperai vicino il lido, árie

  • Vilém Veverka, hoboj, Česko
  • Patrik Sedlář, zástupce koncertního mistra

Vážení diváci, přátelé orchestru PKO,

chci se omluvit za to, že jsme museli některé koncerty z druhé část sezóny 2022/23 zrušit.

K této neradostné situaci nás bohužel donutilo několik skutečností. 

  1. Sliby politiků, které se bohužel s příchodem nové garnitury po volbách nenaplnily.
  2. Výrazné zdražení prostor, kde jsme koncerty provozovali, především prostor na Žofíně.
  3. Úbytek diváku po Covidu.

Možnosti za zrušené koncerty nabízíme následují

–   Můžete si vyměnit vstupenku za jiný koncert, který budeme hrát do konce sezóny 2022/23.

–   Jsou to  24.1.2023 Srdjan Vukasinovič; 7.3.2023 Lubomír Brabec; 21.3.2023 Jiří Bárta; 13.6.2023 Eva Gevorgyan

–   Vrátíme Vám vstupné nejpozději do konce června 2023,

Ještě jednou se Vám omlouvám za způsobené potíže. Pokusíme se Vám v následující sezóně vše vynahradit. 

 S pozdravem a úctou,

 Vladimír Darjanin

 

Vilém Veverka

Hobojista Vilém Veverka patří k nejrespektovanějším českým interpretům. Absolvoval Pražskou konzervatoř, Akademii múzických umění v Praze a opakovaně se účastnil kurzů významného francouzského hobojisty Jeana-Louise Capezzaliho. Zásadním impulsem v jeho uměleckém rozvoji však bylo účinkování v „Gustav Mahler Jugend Orchester“ a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně. Jeho profesní rozvoj podstatně obohatilo i dvouleté působení v Berlínské filharmonii. Nastoupená cesta vyvrcholila jeho vítězstvím v jedné z nejprestižnějších hobojových soutěží – Sony Music Foundation (Tokio, 2003). Jeho repertoár zahrnuje díla všech stylových období – od baroka po současnost. V září roku 2015 vydal u Supraphonu další, v pořadí třetí sólové album (“Oboe Concertos”) – koncerty J. S. Bacha, A. Vivaldi a G. Ph. Telemanna (s Ensemble 18+). Tato nahrávka je považována za nejlepší českou desku svého druhu. 

 

Patrik Sedlář

Patrik Sedlář studoval hru na housle na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži u Jaroslava Krátkého. Nyní je pravidelným účastníkem mistrovských kurzů Bohuslava Matouška, u kterého studoval na AMU v Praze.

V letech 2013 a 2015 se stal držitelem stipendia Nadace Český hudební fond pro podporu české moderní hudby. Roku 2017 absolvoval mistrovské kurzy v rakouském Semmeringu u profesorů Vilmose Szabadiho a Shmuela Ashkenaziho. O rok později se stal laureátem Letní hudební akademie Kroměříž pod vedením houslových virtuosů Josefa Špačka a Dalibora Karvaye. V roce 2018 – 2019 absolvoval roční studium na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien u tehdejšího koncertního mistra Wiener Symphoniker Jana Pospíchala.

Věnuje se také komorní hře – je členem klavírního tria Errai, které pravidelně koncertuje po České republice, Německu a Turecku. Roku 2018 získalo toto trio 2. místo na soutěži Bohuslava Martinů v Praze a roku 2019 vystoupilo sólově se Severočeskou filharmonií Teplice. V letech 2020 – 2022 byl členem skupiny prvních houslí orchestru Národního divadla v Praze a od roku 2021 působí jako koncertní mistr v Moravské filharmonii Olomouc.