Veronika Böhmová

10.12.2024 od 19:30 Koncertní sál Pražské konzervatoře

Veronika Böhmová


Program:

  • Antonín Dvořák Nokturno H dur
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy Smyčcová symfonie č. 12 g moll
  • Fryderyk Chopin Koncert pro klavír a orchestr č. 1 e moll

  • Veronika Böhmová, klavír
  • Patrik Sedlář, koncertní mistr

Básník klavíru. Takovou přezdívku si vysloužil Fryderyk Chopin, jeden z prvních klavírních
virtuosů vůbec! Díky Chopinovi je klavírní romantická literatura tak bohatá a pestrá. Jeho
první klavírní koncert zahraje Veronika Böhmová, která svou hrou okouzlila publikum i
v newyorské Carnegie Hall. Na koncertě zazní rovněž poslední „mladická“ symfonie Felixe
Mendelssohna-Bartholdyho, která se ještě odkazuje ke skladatelovu velkému vzoru –
Mozartovi. Večer otevře Dvořákovo Nokturno s téměř hypnotizujícím účinkem.

Veronika Böhmová

Veronika Böhmová /1985/ se narodila do hudební rodiny v Českých Budějovicích.

Na klavír začala hrát v pěti letech pod vedením prof. Marie Šimkové Kotrčové. Vystudovala doktorské studium na HAMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského a Meisteklasse ve třídě prof. Arkadi Zenzipéra na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech. Je laureátkou celé řady národních a mezinárodních soutěží, mezi její největší úspěchy patří postup mezi 32 nejlepších klavíristů světa na soutěži Artura Rubinsteina v Tel Avivu v roce 2014, 2. cena na soutěži Anton G. Rubistein v Drážďanech v roce 2012, postup do seminifále na soutěži Královny Alžběty v Bruselu v roce 2010 a 2. cena na soutěži Maria Canals v Barceloně v roce 2007. Se svými recitály se Veronika představila publiku v České republice (Pražské jaro, Pražský podzim), Rakousku, Německu, Bulharsku, Slovinsku, Belgii, Itálii, Francii, Švýcarsku, USA, Mexiku, Japonsku a Číně. V roce 2014 natočila Veronika pro Supraphon CD se skladbami od Sergeje Prokofjeva a Igora Stravinského.

Spolupracuje pravidelně s předními evropskými i světovými orchestry a na svém repertoáru má v současné době 30 klavírních koncertů. V roce 2016 debutovala po boku izraelského dirigenta Lahava Shaniho s Českou filharmonií klavírním koncertem Josefa Páleníčka. V témže roce dosáhla zatím svého největšího úspěchu a to sice vystoupení ve slavné koncertní síni Isaac Stern Auditorium – Carnegie Hall v New Yorku.

Patrik Sedlář

Patrik Sedlář studoval hru na housle na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži u Jaroslava Krátkého. Nyní je pravidelným účastníkem mistrovských kurzů Bohuslava Matouška, u kterého studoval na AMU v Praze.

V letech 2013 a 2015 se stal držitelem stipendia Nadace Český hudební fond pro podporu české moderní hudby. Roku 2017 absolvoval mistrovské kurzy v rakouském Semmeringu u profesorů Vilmose Szabadiho a Shmuela Ashkenaziho. O rok později se stal laureátem Letní hudební akademie Kroměříž pod vedením houslových virtuosů Josefa Špačka a Dalibora Karvaye. V roce 2018 – 2019 absolvoval roční studium na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien u tehdejšího koncertního mistra Wiener Symphoniker Jana Pospíchala.

Věnuje se také komorní hře – je členem klavírního tria Errai, které pravidelně koncertuje po České republice, Německu a Turecku. Roku 2018 získalo toto trio 2. místo na soutěži Bohuslava Martinů v Praze a roku 2019 vystoupilo sólově se Severočeskou filharmonií Teplice. V letech 2020 – 2022 byl členem skupiny prvních houslí orchestru Národního divadla v Praze a od roku 2021 působí jako koncertní mistr v Moravské filharmonii Olomouc.