Koncert k Roku české hudby

2.10.2024 od 19:30 Koncertní síň Šimona a Judy

Koncert k Roku české hudby


Program:

  • Ondřej Kukal Clarinettino
  • Ondřej Kukal Duo concertino pro housle, violu a smyčce op. 58, světová premiéra
  • Antonin Dvořák Serenáda pro smyčce E dur

  • Anna Paulová, klarinet
  • Ludmila Pavlová, housle
  • Tomáš Krejbich, viola

Na streamovací službě Spotify je Dvořákova Serenáda pro smyčce v podání Pražského komorního orchestru nesmírně populární a dosahuje nepředstavitelného čísla přehrání či stažení. A není divu: náš orchestr ji hraje opravdu na světové úrovni! Vedle tohoto Dvořákova skvostu na koncertu zazní dvě skladby současného českého skladatele Ondřeje Kukala, který ve svých hravých dílech umí dát originální prostor sólovým nástrojům.

Anna Paulová

Anna Paulová na sebe upozorňovala od dětství na národních i mezinárodních soutěžích, kde získávala nejvyšší ocenění. Největším úspěchem Anny Paulové je 2. cena a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2015, kde získala ještě řadu zvláštních cen, včetně Ceny Nadace Bohuslava Martinů, Ceny Nadace Gideona Kleina, Ceny Českých center a Ceny společnosti Mercedes Benz Česká republika pro nejúspěšnějšího českého účastníka celé soutěže a 1. cena a titul laureáta na Soutěži Nadace Bohuslava Martinů 2016, kde získala také Cenu Nadace Život Umělce pro nejúspěšnějšího účastníka soutěže. Jako sólistka vystoupila s PKF – Prague Philharmonia, Talichovou komorní filharmonií, Státní filharmonií Brno, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Komorní filharmonií Pardubice, Severočeskou filharmonií Teplice, Moravskou filharmonií Olomouc, Polskou komorní filharmonií Sopot, Orchestra Sinfonica Città di Grosseto, Camerata komorní orchestr Wroclaw, Orquestra Cascais e Oeiras Portugal a Orchestra da Camera di Caserta. Je studentkou Akademie múzických umění v Praze, kde v současnosti pokračuje v doktorském studiu. Mezi její speciality patří také basetový klarinet, na který excelovala například v rámci koncertu s PKF – Prague Philharmonia v Lobkovickém paláci na Pražském hradě (2020), kde se představila v sólovém partu Mozartova Klarinetového koncertu A dur. Ten byl pro basetový klarinet přímo zkomponován a sólistka svým mimořádným uměním ohromila všechny přítomné včetně hudebních kritiků. 

V červnu 2022 získala speciální cenu Golden Medal (High Distinction) na Manhattan International Music Competition a v listopadu 2022 vystoupí na festivalu Salon de Virtuosi v Bohemian National Hall v New Yorku.

Ludmila Pavlová

Ludmila Pavlová je česká houslistka, která vystupuje jak sólově, tak v komorních složeních, na domácí půdě i v zahraničí. Jejím mottem je láska a vášeň ve spojení s hudbou.

Ludmila je trojnásobnou vítězkou soutěže s mezinárodní účastí J. Muziky v Nové Pace. Ve svých 13 letech debutovala v pražském Rudolfinu s Josefem Sukem v rámci cyklu koncertů „Josef Suk uvádí mladé talenty“ a rok poté provedla Koncert pro housle a orchestr e-moll F. Mendelsohna-Bartholdy ve Spojených arabských emirátech. V r. 2014 byla na Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích oceněna coby vítězka ročníku mistrovským nástrojem Petra Rácze a vystupovala na turné s Václavem Hudečkem. Jakožto stipendistka Dvořákovy společnosti v Londýně uskutečnila roku 2018 na mistrovských kurzech v Dartingtonu svůj debut ve Velké Británii s jednou z nejtěžších skladeb pro sólové housle – Poslední růží léta H. W. Ernsta. V roce 2018 se Ludmila stala absolutní vítězkou Mezinárodní houslové soutěže k poctě mistra Váši Příhody „Nové evropské talenty“ a laureátkou soutěže Bohuslava Martinů s cennou za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů a cenou Nadace Jaroslava a Zorky Zichových. V červnu 2019 vyhrála zlatou medaili s vysokým vyznamenáním na 4th Manhattan International Music Competition.

Mladá houslistka se představila na mnoha  významných festivalech jako je Pražské jaro, Třeboňská Nocturna, Mezinárodní hudební festival Antonína Dvořáka, Haroldův Rakovník, Pražské klarinetové dny, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Lincolnshire International Chamber Music Festival , Bruno Walter Musiktage atd. a procestovala velkou část světa počínaje Londýnem až po Japonsko. Sólově spolupracovala s řadou orchestrů a  v komorních tělesech s významnými světovými interprety. Jejím nejdéle působícím tělesem je Mucha trio (Anna Paulová – klarinet, Johanna Haniková – klavír), se kterým letos slaví desáté narozeniny.

Ludmila se dlouhodobě zabývá problematikou uvolněnosti při hře na nástroj. Roku 2021 vyhrála v rámci svého doktorátu na Akademii múzických umění v Praze soutěž Grant Excellent, v rámci níž vedla roční výzkum na téma Relaxační techniky pro houslisty z psychologického, fyziologického a pedagogického hlediska a jejich následné využití v hudbě 20. a 21. století. Od roku 2023 vyučuje na Akademii múzických umění v Praze předmět Autenticita a pružnost v hudebním projevu.

Ludmila hraje na historický nástroj, který dostala darem od vídeňského sponzora a nedávno s ním debutovala ve slavném Musikvereinu.

Tomáš Krejbich

Jako u mnoha jiných, jeho violové dráze předcházela dráha houslová, a to na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Jaroslava Foltýna. V roce 2011 byl přijat na Akademii múzických umění v Praze, kde se jeho vzdělání na viole ujal prof. Jan Pěruška. Aby dále rozvíjel své hráčské dovednosti, odjel v roce 2014 studovat na Královskou dánskou akademii v Kodani, kde ho vyučoval prof. Tim Frederiksen a prof. Lars Anders Tomter. Za dobu studií se zúčastnil mnoha festivalů a master- classů, mj. např. International Music Students Festival v Kyotu, International Music Forum Trenta na Slovinsku, Karen Tuttle Coordination Conference v Praze a mnoho dalších pod rozličným vedením jmen jako je Elmar Landerer (Wiener Philharmoniker), Roger Benedict (Sydney Symphony Orchestra) či Pieter Schoeman (London Philharmonic Orchestra).

Na podzim v roce 2016 vystoupil sólově ve vídeňském Musikverein. Mimo to vystupoval s orchestry a ansámbly, např. EUYO (Orchestr mladých Evropské Unie), PKF – Prague philharmonia, Barocco sempre giovane nebo PKO (Pražský komorní orchestr), díky kterým přišel do kontaktu se známými jmény jako dirigenti Jiří Bělohlávek, Jakub Hrůša, Gianandrea Noseda či slavní sólisté Pinchas Zuckerman, Guiliano Carmignola, Jana Boušková, Anna Netrebko, Diana Damrau a v neposlední řadě také Nikolaj Znaider a Boris Kuschnir, se kterými provedl Čajkovského Souvenir de Florence na festivalu InterHarmony v německém Sulzbach- Rosenberg. Tyto příležitosti ho zavedly na pódia známých sálů jako je Konzerthaus v Berlíně, Usher Hall v Edinburghu, Concertgebouw v Amsterdamu či Royal Opera House v Muscatu. Vedle hráčských aktivit se věnuje také pedagogické a skladatelské činnosti. V současné době je zaměstnán v Symfonickém orchestru hl. města Prahy FOK, je členem Sedláčkova kvarteta a mezinárodního V4 String Quartet.