Mimořádný koncert

23.6.2020 od 19:30 Dvořákova síň Rudolfina

Mimořádný koncert


Program:

 • Wolfgang Amadeus Mozart Divadelní ředitel, předehra
 • Wolfgang Amadeus Mozart „Io ti lascio cara addio“, koncertní árie
 • Wolfgang Amadeus Mozart „Un baccio di mano“, koncertní árie
 • Ludwig van Beethoven Coriolan, předehra
 • Ludwig van Beethoven “Ah, perfido…“, koncertní árie
 • Ludwig van Beethoven „Hat mann nicht...“, árie z opery Fidelio
 • Wolfgang Amadeus Mozart Figarova svatba, předehra
 • Wolfgang Amadeus Mozart „Cinque…dieci…venti…trenta“ duet z opery Figarova svatba
 • Wolfgang Amadeus Mozart „Non ho colpa“, árie z opery Idomeneo
 • Wolfgang Amadeus Mozart „Solche hergelaufne laffen“, árie z opery Únos ze Serailu
 • Wolfgang Amadeus Mozart „Il core vi dono…“, duet z opery Cosi fan tutte
 • Wolfgang Amadeus Mozart La clemenza di Tito, předehra
 • Wolfgang Amadeus Mozart „Deh, per questo instante“ árie z opery La clemeza di Tito

 • Jana Kurucová, mezzosoprán
 • Gustáv Beláček, bas
 • Ondrej Olos, dirigent

Jana Kurucová

Jana Kurucová z Kežmarku na Slovensku studovala obor církevní hudba, dirigování a zpěv na Konzervatoři J.L.Bellu v Bánské Bystrici. S operním zpěvem pokračovala na konzervatoři v Bratislavě a následně získala dvouleté stipendium na Univerzitě hudebního a dramatického umění v rakouském Grazu, které absolvovala pod vedením Agathy Kania a Gottfrieda Hornika. Na jevišti debutovala rolemi z Mozartových oper Kouzelná flétna (Druhá dáma) a Zahradnice z lásky (Ramiro).

V sezóně 2005/2006 byla členkou Bavorské státní opery v Mnichově pod vedením šéfdirigenta Zubina Mehty. Poté působila v divadle v Heidelbergu až do roku 2009, kdy se stala sólistkou v Deutsche oper Berlin. Na domácí scéně v Berlíně se představila ve velkém množství postav, včetně Rosiny (Lazebník sevillský), Cherubína (Figarova svatba), Feneny (Nabucco), Mercedes (Carmen), Flory (La Traviata), Zerliny (Don Giovanni), Mélisandy (Pélleas a Mélisanda), atd. Z novějších rolí uveďme například Alžbětu (Marie Stuartovna) po boku Diany Damrau a Javiera Camareny nebo Múzu/Nicklausse v Hoffmanových povídkách. Od současné sezony 2019/20 působí jako sólistka v Hamburské státní opeře.

V červnu 2014 slavila Jana Kurucová velké úspěchy na festivalu v Dortmundu, kde pod taktovkou Friedricha Haidera debutovala v roli Romea v Belliniho opeře Kapuleti a Montékové. Zazpívala si také po boku Edity Gruberové a Pavla Breslika v roli Maffia Orsiniho v opeře Lucrezia Borgia. V italském Teatro Petruzzelli v Bari se představila v roli Zerliny (Don Giovanni), v opeře Oslo jako Donna Elvira (Don Giovanni), úspěšně se uvedla také v opeře v Pekingu a za sebou má i debut v New National Theatre v japonském Tokiu.

České publikum ji může znát z Národního divadla a Státní opery v Praze nebo z Ostravy, popřípadě z Bratislavy ze sousedního Slovenska. V roce 2016 vystoupila také po boku Christine Opolaisovej, Richarda Sameka a René Papeho ve Stabat Mater od Antonína Dvořáka na festivalu Dvořákova Praha.

Gustáv Beláček

Gustáv Beláček vystudoval konzervatoř a VŠMU v Bratislavě. V roce 1993 se stal absolutním vítězem Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech a o rok později získal 1. cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži M. Schneidera – Trnavského. Během své kariéry se představil jak v operních rolích, tak jako koncertní zpěvák po celém světě jako např. v Basileji, Berlíně, Kodani, Palermu, Torontu, San Franciscu či v Brazílii. Nahrávka Dvořákovo Requiem, kterou zrealizoval s New Jersey Symphony Orchestra, dostala roku 2001 cenu Grammy. V roce 2015 byl nominován na cenu Thálie za roli Scarpia v opeře Tosca.

Ondrej Olos

Ondrej Olos vystudoval obor dirigování na konzervatoři v Žilině a Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Roku 2006 získal cenu Leoše Janáčka za nastudování komorní verze opery Příhody lišky Bystroušky. V současné době působí v Národním divadle Brno a v Slovenském Národním divadle. Pravidelně spolupracuje se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu, s Pražskou komorní filharmonií či Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín. Dirigoval opery v mnoha významných divadlech jako např. Národní divadla Praha, Greek National Opera, Opera de Rennes či Den Jyske Opera Aarhus. Zároveň je vyhledávaným klavíristou a komorním hráčem.