Jiří Vodička

24.9.2019 od 19:30 Dvořákova síň Rudolfina

Jiří Vodička


Program:

  • Pavel Haas Čtyři písně pro bas a komorní orchestr
  • Ludwig van Beethoven Symfonie č. 6. F dur „Pastorální“
  • Johannes Brahms Koncert pro housle a orchestr D dur

  • Jiří Vodička, housle
  • Roman Janál, baryton
  • Zbyněk Müller, dirigent

Jiří Vodička

Jiří Vodička, koncertní mistr České filharmonie, sólista a komorní hráč, patří k nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším českým houslistům. Už v dětství na sebe upozornil vítězstvím ve většině českých mládežnických soutěží. K jeho nejvýznamnějším úspěchům patří titul absolutního vítěze na prestižní mezinárodní soutěži Louise Spohra ve Výmaru a první a druhá cena ze světově proslulé soutěže Young concert Artist, která probíhala v roce 2008 v Lipsku a v New Yorku.

Již ve 14 letech byl Jiří Vodička mimořádně přijat na vysokou školu v Ostravě, a to do třídy prof. Zdeňka Goly. V roce 2007 zde uzavřel studium magisterským titulem. Pravidelně vystupuje jako sólista s mnoha význačnými českými i zahraničními orchestry. Je dlouholetým sólistou předního čínského orchestru Wuhan Philharmonic Orchestra. V roce 2015 se stal koncertním mistrem České filharmonie. Je pedagogem na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě.

V roce 2014 natočil debutové sólové album „Violino Solo“, které obsahuje jedny z nejtěžších skladeb pro sólové housle. Mnohé z jeho koncertů byly natočeny Českou televizí, Českým rozhlasem nebo německým ARD.

Jako komorní hráč vystupuje s vynikajícími českými pianisty a od roku 2012 je členem Smetanova tria. Bývá pravidelně zván na významné festivaly, v roce 2011 byl dokonce pozván slavným houslistou Gidonem Kremerem na festival Kammermusikfest v rakouském Lockenhausu.

Hraje na italský nástroj Joseph Gagliano 1767.

Roman Janál

Barytonista Roman Janál vystudoval hru na housle na plzeňské konzervatoři a zpěv na Hudební akademii v Sofii, kde již během studií hostoval na scéně Státní opery. Své první angažmá přijal v Banské Bystrici, odkud přešel do Komorní opery (pozdější Opery Mozart) v Praze. Od roku 1994 hostoval v plzeňské opeře a v roce 1995 se po úspěšném debutu s rolí Guglielma v „Così fan tutte“ a Figara v „Lazebníku sevillském“ stal sólistou Státní opery Praha.

Od roku 1997 působí jako sólista Národního divadla, kde nastudoval mnoho rolí domácího i světového repertoáru. S Národním divadlem a Státní operou Praha absolvoval řadu zahraničních zájezdů. Představil se mimo jiné na festivalech Dny Bohuslava Martinů v Londýně s Jiřím Bělohlávkem a orchestrem BBC, Europalia Brusel, Festival B. Martinů v Amsterdamu (za vedení Ch. Hoogwooda), Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, dvakrát na festivalu soudobé hudby v Bostonu, stejně jako na koncertních turné v Austrálii, Koreji, Japonsku a Francii.

Spolupráce s Českou televizí dala vzniknout filmovým verzím oper Josefa Berga „Návrat Odysseův do vlasti“ a „Evropská turistika“ a Bohuslava Martinů „Slzy nože“ a „Hlas lesa“. V roce 1995 se stal absolutním vítězem mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Za roli Polluxe v inscenaci Rameauvy opery „Castor a Pollux“ v Národním divadle získal Cenu Thálie za rok 1999.

Roman Janál je členem Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Patří k čestným členům Mezinárodního pěveckého centra A. Dvořáka a pedagogicky působí na pražské HAMU a na Mezinárodní konzervatoři v Praze.

Zbyněk Müller

Zbyněk Müller se začal v šesti letech učit hře na klavír, poté vystudoval pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze v oborech hoboj (F.X.Thuri, J.Mihule) a dirigování (M.Klemens, J.Bělohlávek). Během studií se prosadil v mnoha interpretačních soutěžích, z nichž jmenujme alespoň Concertino Praga (1989, 1.cena), či mezinárodní soutěž Pražského jara (1996 – 2. cena a 4 další ocenění). V roce 1996 mu byla udělena Cena Josefa Hlávky, o rok později obdržel od Společnosti Bohuslava Martinů cenu na festivalu „Mladé pódium“.

Dva roky byl prvním hobojistou opery Národního divadla v Praze a v letech 1995-2005 zastával místo sólohobojisty v Pražské komorní filharmonii, kde také začínal jako dirigent. Nyní spolupracuje s většinou českých symfonických těles, v roce 2004 úspěšně debutoval s orchestrem FOK, v roce 2010 pak s Českou filharmonií. V letech 2004/5 byl šéfdirigentem Kladenského symfonického orchestru, dále hostoval v Maďarsku, Japonsku, Itálii a Polsku.

V letech 2001-2002 působil jako asistent šéfdirigenta V. Ashkenazyho v České filharmonii, kde poznal práci též mnoha jiných významných dirigentů, jako jsou např. L. Segerstam, Z. Mácal, M. Honeck aj.

Zbyněk Müller je již jedenáctou sezónu šéfdirigentem Státní filharmonie Košice a intenzívně se věnuje též opeře, zjm. jako dirigent opery Národního divadla v Praze.