Jiří Bárta

18.6.2019 od 19:30 Dvořákova síň Rudolfina

Jiří Bárta


Program:

  • Lukáš Hurník The Walls of Prague – světová premiéra
  • Franz Schubert Symfonie č. 1 D dur
  • Camille Saint Saëns Koncert pro violoncello a orchestr

  • Jiří Bárta, violoncello
  • Barbora Řeřichová, soprán
  • Jiří Rožeň, dirigent

Jiří Bárta

Jiří Bárta, přední violoncellista své generace, studoval v Praze, v Kolíně nad Rýnem a v Los Angeles. V roce 1991 obdržel cenu Europäische Förderpreis für Musik v Drážďanech a cenu Rostropovich-Hammerovu v Los Angeles. Spolupracuje s předními českými a mezinárodními orchestry jako jsou Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, Royal Philharmonic Orchestra London, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Berliner Symphoniker a dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit, Libor Pešek, Gennadij Rožděstvenskij, Maxim Šostakovič. V roce 2008 spoluzaložil Mezinárodní festival komorní hudby v Kutné Hoře. Působil jako kurátor festivalu Dvořákova Praha. Od roku 2012 hraje na nově postavené violoncello německého mistra Dietmara Rexhausena, od roku 2013 je členem Eben Tria. Na svém kontě má bohatou diskografii.

Barbora Řeřichová

Barbora Řeřichová (roz. Perná) po absolvování Pražské konzervatoře ve třídě Jiřiny Markové-Krystlíkové pokračovala ve studiu zpěvu na AMU u Magdalény Hajóssyové. Již během studií na konzervatoři hostovala v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě v inscenaci Il Cavaliere errante (Potulný rytíř) v roli Arsindy, v roli Barberiny ve Figarově svatbě a v roli Sophie ve Wertherovi. V Plzni hostovala jako Musetta v Bohémě a Terinka v Jakobínovi. V šestnácti letech se zúčastnila pěveckých kurzů v Riva del Garda. Jako sólistka Dětské opery Praha vystoupila na EXPU 2005 v japonském Aichi, představila se také v Bayreuthu, ve Vídni a v pařížské Opeře Bastille. Je laureátkou a držitelkou mnoha prvních cen na tuzemských i mezinárodních soutěžích (Pražský pěvec, Duškova pěvecká soutěž, Soutěžní přehlídka konzervatoří, soutěž A. Dvořáka v Karlových Varech, Juventus canti ve slovenských Vráblích) a je také držitelkou mnoho dalších ocenění. V současné době působí v NDM v Ostravě, kde již ztvárnila role Eurydiky (Orfeus v podsvětí) a Barbary (Noc v Benátkách), titulní roli Mirandoliny, Karolky (Její pastorkyňa) a Servilie (La clemenza di Tito). V ND v Praze momentálně hostuje jako Barbarina (Mozartova Figarova svatba), První žnec (Smetanova Libuše).

Jiří Rožeň

Jiří Rožeň je jedním z nejslibnějších a nejtalentovanějších dirigentů mladé generace. Působil jako asistent šéfdirigenta BBC Scottish Symphony Orchestra, kde pracoval po boku Donalda Runniclese a Thomase Dausgaarda, asistoval jim m.j. na BBC Proms či Edinburgh International Festival. Jiří má nakročeno na mezinárodní dráhu, kdy v sezoně 2017/18 debutoval abonentními koncerty s Českou filharmonií, Bruckner Orchester Linz, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a s Wiener Concert-Verein ve vídeňském Musikvereinu a Kölner Philharmonie. V České republice dirigoval většinu symfonických orchestrů. Jiří opakovaně úspěšně vystoupil na Pražském jaru. Během svého působení ve Skotsku dirigoval rovněž bohatý operní repertoár.