Ladislav Horák, Petr Tomeček

7.4.2021 od 19:30 Koncertní síň Šimona a Judy

Ladislav Horák, Petr Tomeček


Program:

  • Antonio Vivaldi Sinfonia č. 3 G dur
  • Astor Piazzolla Oblivion
  • Astor Piazzolla Suite del Ángel
  • Astor Piazzolla Las cuatro estaciones porteña

  • Ladislav Horák, akordeon
  • Petr Tomeček, panova flétna

Ladislav Horák

Ladislav Horák (*1966 akordeon) je absolventem Pražské konzervatoře a Západočeské university v Plzni u prof. Jaroslava Vlacha. Během studií se stal vítězem národní soutěže v Hořovicích (1990) a laureátem mezinárodních soutěží v Andoře, Itálii a Španělsku (1987-1990). Koncertuje jako sólista, komorní hráč a za doprovodu orchestrů mj. Seongnam Soul Philharmonic, Eskisehir Metropolitan Orchestra, Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK, Moravská filharmonie Olomouc, Severočeská filharmonie Teplice, Pražská komorní filharmonie, Pražský komorní orchestr, Sukův komorní orchestr, Westmont Philharmonia, Fisorchestra Marchigiana) a dirigenty Gum Nanse, Patrick Souillot, Libor Pešek, Peter Vronský, David Švec. Vystupuje na prestižních festivalech v Severní Americe, Asii i po celé Evropě.  Je propagátorem a prvním interpretem skladeb soudobých českých a zahraničních autorů, které pravidelně nahrává pro česká i mezinárodní média a vydává ve svém nakladatelství Edition Rondo Prague. Natočil a podílel se na desítce kompaktních disků. Reprezentuje českou akordeonovou školu v mezinárodních organizacích (La Confédération Mondiale de l’Accordéon, Europeane Accordion Federation), či jako předseda porot mezinárodních soutěží. V Praze je uměleckým ředitelem soutěžního festivalu Mezinárodní akordeonové dny v Praze. Od devadesátých let je pedagogicky činný na Pražské konzervatoři, kde od roku 2005 zastává pozici zástupce ředitele. Byl pozván a vedl mistrovské kurzy v Andoře, italském Castelfidardu, Conservatório Funchal (Madeira), Hudební akademii v Lodzi (PL) a Budapešti, Královské akademii v Aarhus (DK) a Stockholmu, Steinhardt University v New Yorku. Jeho specializací je interpretace hudby argentinského mistra „tanga nueva“ Astora Piazzolly. CD Vivat tango, které natočil společně s violoncellistou Petrem Nouzovským, zvítězilo v roce 2014 v soutěži The Violoncello Foundation v New Yorku.

Petr Tomeček

Profesionální hráč na netradiční hudební nástroj Panova flétna. Narodil se v Opavě a své první umělecké vzdělání získával na ZUŠ Václava Kálika, zde působil také v Dechovém orchestru. V roce 1995 byl přijat ke studiu na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, tehdy ještě jako hráč na trubku. Po úspěšně zakončeném studiu nastoupil jako první trumpetista k Hudbě Hradní stráže v Praze, kde po boku významných hudebních osobností rozvíjel své umělecké dovednosti. Následovalo angažmá v Národním divadle moravskoslezském a Slezském divadle v Opavě.

Po čase hudební odmlky se díky velké náhodě setkal s přední světovou hráčkou na Panovu flétnu paní Liselotte Rokyta a její nástroj si přímo zamiloval. Právě za jejího uměleckého vedení si osvojil hru na tento výjimečný nástroj a dnes koncertuje nejen v rámci celé České republiky, ale zároveň i za jejími hranicemi. Spolupracuje s předními českými umělci, zároveň získal obchodní zastoupení polského výrobce Panových fléten pro trh v ČR a SR.