Eva Gevorgyan

13.6.2023 / přesunuto na 11.6.2024 Dvořákova síň Rudolfina

Eva Gevorgyan


Program:

  • Wolfgang Amadeus Mozart Koncert pro klavír a orchestr č. 27 B dur, K. 595
  • Joseph Haydn Symfonie č. 94 G dur
  • Ludwig van Beethoven Koncert pro klavír a orchestr č. 1 C dur op. 15

  • Eva Gevorgyan, klavír, Rusko
  • Leoš Čepický, koncertní mistr

Eva Gevorgyan

Kritici jsou nadšeni její „emocionální výmluvností a dokonalou technikou“ v kombinaci se všemi „důležitými rysy zralého mistra“. Osmnáctiletá rusko-arménská pianistka Eva Gevorgyan se rychle etablovala jako jeden z nejslibnějších talentů klavírního světa.

Eva Gevorgyan vystupovala s mnoha uznávanými orchestry po celém světě a účastnila se několika hudebních festivalů. Eva vystupovala s takovými dirigenty jako Vladimir Spivakov, Vasilij Petrenko a mnoho dalších.

Na XVIII. Mezinárodní Chopinově soutěži ve Varšavě byla Eva Gevorgyan nejmladší finalistkou. Eva byla také vítězkou ICMA Discovery Award v roce 2019. Celkem získala ocenění na více než čtyřiceti mezinárodních soutěžích pro klavír a skladbu ve Spojených státech, Evropě a Rusku.

Eva patří mezi Young Yamaha Artista a zároveň je držitelkou stipendia Mezinárodní hudební akademie v Lichtenštejnsku, nadace Denis Matsuev’s New Names Foundation, nadace YerazArt, Artis Futura Vladimira Spivakova a Armenian Assembly.

Eva Gevorgyan se narodila v dubnu 2004. Studuje u profesorky Natalie Trull na Moskevské státní konzervatoři.

Leoš Čepický

Absolvoval Konzervatoř v Pardubicích a Akademii múzických umění v Praze. Z mnoha mezinárodních soutěží připomeňme alespoň úspěchy v Záhřebu nebo italské Gorizii. Často vystupuje jak na sólových recitálech tak i a na koncertech s orchestrem doma i v zahraničí. V roce 2000 uvedl k 250. výročí úmrtí J. S. Bacha kompletní provedení Sonát a Partit pro sólové housle na festivalu Smetanova Litomyšl, o dva roky později vznikla nahrávka pro Multisonic. Od roku 2007 vyučuje hru na housle na AMU v Praze a v září 2010 byl jmenován vedoucím strunné katedry HAMU. Již během svých studií se stal primáriem Wihanova kvarteta, jehož členem je dodnes. S Wihanovým kvartetem získal první cenu na Pražském jaru 1988 a první místo na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Londýně v roce 1991. V letech 2008– 2009 provedlo Wihanovo kvarteto všech 16 kvartet Ludwiga van Beethovena. Leoš Čepický hraje na housle z dílny Mistra houslaře Jana B. Špidlena, kopie Guarneri del Gesù 1741.