Roman Janál

Barytonista Roman Janál vystudoval hru na housle na plzeňské konzervatoři a zpěv na Hudební akademii v Sofii, kde již během studií hostoval na scéně Státní opery. Své první angažmá přijal v Banské Bystrici, odkud přešel do Komorní opery (pozdější Opery Mozart) v Praze. Od roku 1994 hostoval v plzeňské opeře a v roce 1995 se po úspěšném debutu s rolí Guglielma v „Così fan tutte“ a Figara v „Lazebníku sevillském“ stal sólistou Státní opery Praha.

Od roku 1997 působí jako sólista Národního divadla, kde nastudoval mnoho rolí domácího i světového repertoáru. S Národním divadlem a Státní operou Praha absolvoval řadu zahraničních zájezdů. Představil se mimo jiné na festivalech Dny Bohuslava Martinů v Londýně s Jiřím Bělohlávkem a orchestrem BBC, Europalia Brusel, Festival B. Martinů v Amsterdamu (za vedení Ch. Hoogwooda), Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, dvakrát na festivalu soudobé hudby v Bostonu, stejně jako na koncertních turné v Austrálii, Koreji, Japonsku a Francii.

Spolupráce s Českou televizí dala vzniknout filmovým verzím oper Josefa Berga „Návrat Odysseův do vlasti“ a „Evropská turistika“ a Bohuslava Martinů „Slzy nože“ a „Hlas lesa“. V roce 1995 se stal absolutním vítězem mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Za roli Polluxe v inscenaci Rameauvy opery „Castor a Pollux“ v Národním divadle získal Cenu Thálie za rok 1999.

Roman Janál je členem Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Patří k čestným členům Mezinárodního pěveckého centra A. Dvořáka a pedagogicky působí na pražské HAMU a na Mezinárodní konzervatoři v Praze.