Paul Mauffray

Americký dirigent Paul Mauffray je absolventem Louisianské státní univerzity, studoval ale také v dirigentském semináři Sergia Celibidache na Gutenbergově univerzitě v Mohuči, magisterské studium hudební vědy absolvoval na Masarykově univerzitě v Brně a magisterské studium dirigování na Indiana University. Je milovníkem a znalcem české hudby, především díla Leoše Janáčka.

Jeho první působení v České republice byl záskok při provedení Janáčkovy orchestrální suity z opery Příhody lišky Bystroušky s Filharmonií Hradec Králové v roce 1994. Od té doby je Paul Mauffray pravidelně zván do Hradce Králové jako hostující dirigent. V letech 1995 až 1997 byl asistujícím dirigentem opery pražského Národního divadla, kde spolupracoval s dirigenty Bohumilem Gregorem a Jiřím Bělohlávkem na Janáčkových operách Příhody lišky Bystroušky, Káťa Kabanová a Její pastorkyňa. Poté asistoval Siru Charlesovi Mackerrasovi s Českou filharmonií při natáčení Káti Kabanové a Rusalky, dále asistoval Siru Johnovi Eliotovi Gardinerovi v Salcburku při nastudování Její pastorkyně s Českou filharmonií.

V roce 2007 nastoupil jako asistent dirigenta do Janáčkovy opery v Národním divadle Brno. Rok poté pracoval jako asistent dirigenta Kirilla Petrenka na uvedení Káti Kabanové s Vídeňským rozhlasovým orchestrem v Divadle na Vídeňce.

Mimo ČR diriguje orchestry jako Slovak Sinfonietta Žilina, Filharmonie Augsburg, Orchestre de Chambre de Lausanne, Orchestre National de Lyon a Schloss Schönbrunn Orchester Wien.