Michal Kaňka

Michal Kaňka (nar. 1960) je bezpochyby jedním z nejvyhledávanějších violoncellistů v Evropě. Během studií, která zakončil u prof. Josefa Chuchra na pražské HAMU, se zúčastnil rekordního počtu 32 národních a mezinárodních soutěží. K jeho největším sólovým úspěchům patří laureátství na mezinárodní soutěži P.I.Čajkovského v Moskvě (1982), první cena ze soutěže Pražského Jara (1983) a vítězství v rozhlasové soutěži ARD v Mnichově (1986). Pravidelně vystupuje s nejvýznamnějšími orchestry u nás a spolupracoval i s orchestry po celém světě, kde se také představil na mnoha recitálech. Na svém kontě má více než 40 sólových CD a běžně nahrává pro české i zahraniční rozhlasy.

Od mládí se intenzivně věnuje také komorní hře. Již 32 let je aktivním členem světově uznávaného Pražákova kvarteta a od dubna 2017 je také violoncellistou úspěšného Wihanova kvarteta.

Od roku 2011 je pedagogicky činný na Akademii múzických umění v Praze a od roku 2013 i na Pražské konzervatoři. Je předsedou stálé komise mezinárodní soutěže Pražské jaro, členem správní rady Nadace Bohuslava Martinů a počínaje rokem 2018 působí v Umělecké radě festivalu Pražské Jaro.

Hraje na unikátní moderní nástroj, který zhotovil francouzský mistr houslař Christian Bayon v roce 2006 a užívá francouzský smyčec od Nicole Descloux z roku 2000.