Josef Špaček

Josef Špaček je houslista, který si svou hrou podmaňuje publikum celého světa a řadí se mezi nejvýraznější talenty své generace. Jeho hra vyniká technickou jistotou, virtuozitou, osobitým výrazem a širokým rozsahem barevnosti zvuku. Uznáván je i pro své sebevědomé a soustředěné vystupování.
Mezi jeho největší úspěchy patří mimo jiné vítězství v soutěži Michaela Hilla na Novém Zélandu (2009) nebo účast ve finále soutěže královny Alžběty, kam se probojoval jako první český houslista (2012).
Josef Špaček spolupracoval s mnoha špičkovými dirigenty, mj. s Jiřím Bělohlávkem, Jakubem Hrůšou, Semjonem Byčkovem, Jamesem Conlonem, Valerijem Gergievem, Manfredem Honeckem, Tomášem Netopilem, Michaelem Sanderlingem, Thomasem Søndergårdem nebo Corneliem Meisterem. Portfolio orchestrů, se kterými vystupoval, čítá všechny nejvýznamnější orchestry světa.
Studoval na Pražské konzervatoři u profesora Jaroslava Foltýna, poté na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii, USA pod vedením Idy Kavafian a Jaimeho Lareda. Svá houslová studia završil na newyorské Juilliard School u věhlasného Itzhaka Perlmana.
Ve svých 24 letech se stal nejmladším koncertním mistrem České filharmonie v historii a na této pozici setrval devět sezón až do roku 2020.
Josef Špaček hraje na housle “LeBrun; Bouthillard” Guarneri del Gesù cca. 1732 zapůjčené od společnosti Ingles & Hayday.