Jan Mráček

Na housle začal Jan Mráček hrát v pěti letech.

V roce 2003 stal laureátem soutěže Prague Junior Note a o rok později se představil v Rudolfinu s mistrem Josefem Sukem v cyklu “Josef Suk uvádí mladé talenty“. Také se zúčastnil Letních houslových kurzů Václava Hudečka. V roce 2005 vyhrál 1.cenu na mezinárodní Kocianově houslové soutěži ve III. kategorii a získal 2. cenu na LHK Václava Hudečka. Rok 2006 započal provedením 1. věty houslového koncertu J. Sibelia d-moll s Pražskou Komorní Filharmonií ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. V témže roce získal 1.cenu ve IV.kategorii na mezinárodní KHS v Ústí nad Orlicí a rok 2006 pak završil výhrou hlavní ceny na kurzech Václava Hudečka – obdržel mistrovský nástroj z dílny Karla Vávry, a stal se absolutním vítězem národního kola Concertino Praga. Pro Český rozhlas natočil profilový pořad, v červnu roku 2007 absolvoval řadu koncertů na Jihočeském festivalu v rámci vítězství Concertina Praga. V létě se zúčastnil houslových kurzů u prof. S. B. Shipps (USA) a stal se spoluvítězem Akademie Václava Hudečka. Absolvoval světovou Spohrovu houslovou soutěž v německém Weimaru a v listopadu roku 2008 se stal vítězem celostátní soutěže konzervatoří. V květnu roku 2009 zvítězil na mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec a v létě téhož roku se zúčastnil kurzů Musica Mundi v Belgii, kde byl žákem např. Gavriela Lipkinda, Leonida Kerbela, Levona Chilingiriana, Waltera Boeykense a jako sólista hrál pod taktovkou Maxima Vengerova. Na podzim téhož roku se zúčastnil houslového masterclassu u Idy Haendel. K jeho největším úspěchům patří titul nejmladšího laureáta Soutěže mezinárodního festivalu Pražské jaro v roce 2010, vítězství na mezinárodní houslové soutěži Stefanie Hohl Violinwettbewerb ve Vídni, ale jeho největším a nejcennějším dosavadním úspěchem na soutěžním poli je 1. cena na světové houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni (září 2014), kde jako jednu z cen obdržel sólový koncert s Vídeňskými filharmoniky a natočení CD pro Naxos. V roce 2011 se stal v historii nejmladším sólistou symfonického orchestru Českého rozhlasu.Jako sólista spolupracuje s různými orchestry, např. Kuopio Symphony Orchestra, Lappeenranta City Orchestra, ČNSO, FOK, PKO, Janáčkova filharmonie – Ostrava, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Bohuslava Martinů – Zlín, Plzeňská filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, Severočeská filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice, ČKO, Virtuosi Pragenses, Nové Pražské Kolegium, Collegium Rozhlasových Symfoniků , Filharmonia Kaliska, orchestr rumunského rozhlasu v Bukurešti…. Hrál pod taktovkou dirigentů Gianandrea Noseda a Xian Zhanga. Pravidelně účinkuje na Předvánočním turné s Václavem Hudečkem a od roku 2012 působí jako jeho asistent na Akademii Václava Hudečka.

Od ledna 2008 je členem Lobkowicz Tria. S tímto klavírním triem v roce 2014 získal 3.cenu na mezinárodní soutěži komorní hudby Antonína Dvořáka a v září téhož roku 1.cenu a cenu publika na mezinárodní hudební soutěži Johannesa Brahmse v rakouském Pörtschachu.

Svá hudební studia započal na Hudební škole hl.města Prahy jako žák Magdalény Mickové. Poté ve studiu pokračoval u Jiřího Fišera a pod jeho vedením absolvoval v roce 2013 Pražskou konzervatoř, kterou v roce 2013 absolvoval koncertem s orchestrem ve Dvořákově síni Rudolfina. V současné době studuje na prestižní hudební univerzitě ve Vídni, Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, pod vedením uznávaného sólisty a dlouholetého koncertního mistra Wiener Symphoniker Jana Pospíchala.

V březnu 2015 měl příležitost zahrát si v České filharmonii jako hostující koncertní mistr a později ve stejné funkci absolvoval zájezd s orchestrem EUYO 2015, v listopadu téhož roku vystoupil jako sólista na turné s orchestrem Mloda polska fikharmonia. Na sklonku roku 2015 nahrál CD s kompletním dílem A.Dvořáka pro ONYX s CNSO a Lukášem Klánským.