Lukáš Vondráček

9.2.2021 od 19:30 Dvořákova síň Rudolfina

Lukáš Vondráček


Program:

  • Joseph Haydn Symfonie č. 104 D dur "Dudácká"
  • Ludwig van Beethoven Koncert pro klavír a orchestr č. 1 C dur op. 15

  • Lukáš Vondráček, klavír
  • Leoš Čepický, koncertní mistr

Lukáš Vondráček

Po nedávných debutech s Pittsburghským a Tokijským metropolitním symfonickým orchestrem, hr-Sinfonieorchester a Royal Scottish National Orchestra, má Lukáš Vondráček před sebou sezónu nabitou významnými událostmi. Vítěz mezinárodní klavírní soutěže Queen Elisabeth z roku 2016 v sezóně 2019/20 debutuje s London Symphony Orchestra, Utah Symphony Orchestra a North Carolina Symphony Orchestra a znovu vystoupí s Colorado Symphony Orchestra, Belgian National Orchestra, Orchestre Philharmonique Royal de Liège a mnoho dalšími.
Za poslední desetiletí cestoval Lukáš Vondráček po celém světě a pracoval s orchestry jako např. Philadelphia Symphony Orchestra a Sydney Symphony Orchestra, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo, Oslo Philharmonic Orchestra a Netherlands Philharmonic Orchestra. Recitály přednesl mimo jiné v Hamburku, v Bruselu, ve Vídni či v Amsterdamu a vystoupil na festivalech jako Menuhin Festival Gstaad a PianoEspoo ve Finsku.
Lukáš Vondráček poprvé na veřejnosti vystoupil ve čtyřech letech. V roce 2002, v patnácti letech, debutoval s Českým filharmonickým orchestrem a Vladimirem Ashkenazym, poté následovalo velké turné po Spojených státech amerických v roce 2003. Díky své přirozené a jisté muzikálnosti a mimořádné technice se už dlouho považuje za nadaného a vyzrálého hudebníka. Celosvětové uznání získal obdržením několika mezinárodních ocenění, mezi nimi: první místo na Hilton Head the Hilton International Piano Competition, San Marino International Piano Competition, Unisa International Piano Competition v Pretoria, v Jižní Africe, Raymond E. Buck Jury Discretionary Award, International Van Cliburn Piano Competition.
Lukáš Vondráček pracoval s dirigenty jako Paavo Järvi, Gianandrea Noseda, Yannick Nézet-Séguin, Christopher Warren-Green, Marin Alsop, Christoph Eschenbach, Pietari Inkinen, Vasily Petrenko, Jakub Hrůša, Anu Tali, Xian Zhang, Krzysztof Urbański, Stéphane Denève a Elim Chan.
Po zakončení studií na Hudební akademii v Katowicích a Vídeňské konzervatoři získal Lukáš Vondráček diplom na New England Conservatory v Bostonu, kde absolvoval s vyznamenáním v roce 2012 pod vedením Hung-Kuan Chena.

Leoš Čepický

Absolvoval Konzervatoř v Pardubicích a Akademii múzických umění v Praze. Z mnoha mezinárodních soutěží připomeňme alespoň úspěchy v Záhřebu nebo italské Gorizii. Často vystupuje jak na sólových recitálech tak i a na koncertech s orchestrem doma i v zahraničí. V roce 2000 uvedl k 250. výročí úmrtí J. S. Bacha kompletní provedení Sonát a Partit pro sólové housle na festivalu Smetanova Litomyšl, o dva roky později vznikla nahrávka pro Multisonic. Od roku 2007 vyučuje hru na housle na AMU v Praze a v září 2010 byl jmenován vedoucím strunné katedry HAMU. Již během svých studií se stal primáriem Wihanova kvarteta, jehož členem je dodnes. S Wihanovým kvartetem získal první cenu na Pražském jaru 1988 a první místo na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Londýně v roce 1991. V letech 2008– 2009 provedlo Wihanovo kvarteto všech 16 kvartet Ludwiga van Beethovena. Leoš Čepický hraje na housle z dílny Mistra houslaře Jana B. Špidlena, kopie Guarneri del Gesù 1741.