Don Giovanni

14.6.2022 od 19:30 Dvořákova síň Rudolfina

Don Giovanni


Program:

  • Koncertní provedení opery Don Giovanni

  • Don Giovanni: Alberto Gazale, baryton
  • Komtur / Masetto: Gelu Dobrea, bas
  • Donna Anna: Eva Bodorová, soprán
  • Don Ottavio: Shalva Mukeria, tenor
  • Donna Elvira: Vera Talerko, soprán
  • Leporello: Dragoljub Bajić, bas
  • Zerlina: Karolína Žmolíková, soprán
  • Walter Attanasi, dirigent
  • Antonio Pergolizzi, cembalo

Alberto Gazale

Alberto Gazale se narodil v Itálii a je absolventem Veronské konzervatoře, posléze studoval na Accademia Verdiana v Parmě. Vystupuje na předních operních scénách jako např. Teatro alla Scala v Milaně, Staatsoper ve Vídni, Arena di Verona, a mnoho dalších. Mezi jeho nejvýznamnější role se řadí Nabucco (G. Verdi), Rigoletto (G. Verdi) či Scarpia (Tosca, G. Puccini).

Gelu Dobrea

Rumunský basista Gelu Dobrea studoval na Hudební akademii v Temešváru. V tamní Národní opeře debutoval v několika rolích, nejnověji se představil v roli Zaccharia ve Verdiho Nabuccu. Mezi jeho další významné role patří Ramfis (Aida, G. Verdi), Velký inkvizitor (Don Carlos, G. Verdi) či Sarastro (Kouzelná flétna, W.A. Mozart).

Eva Bodorová

Sopranistka Eva Bodorová pochází ze Slovenska a je absolventkou Státní konzervatoře v Bratislavě. Po ukončení studií získala stipendium v operním studiu souboru Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu. Poté absolvovala několik koncertních turné po Rakousku, Švýcarsku, Polsku, Maďarsku a Česku. Mezi nejí nejvýznamnější role patří Tatiana (Evžen Oněgin, P.I. Čajkovskij), Violetta Valery (La Traviata, G. Verdi), či Rusalka (A. Dvořák).

Shalva Mukeria

Shalva Mukeria se narodil v Gruzii a nejprve studoval klarinet poté se přestěhoval do Oděsy, kde v roce 1998 dokončil studium zpěvu na místní konzervatoři. V roce 2000 se s velkým úspěchem účastnil Gala koncertu v Teatro Regio v Parmě a od té doby hostuje po celém světě. Na repertoáru má role jako např. Alfredо (La Traviata, G. Verdi), Rodolfo (La Boheme, G. Puccini), Ernesto (Don Pasquale, G. Donizetti) či Arturo (Puritáni, V. Bellini).

Vera Talerko

Litevská sopranistka Vera Talerko absolvovala Hudební a divadelní akademii ve Vilniusu. Je laureátkou několika mezinárodních soutěží a od roku 2016 stálou členkou Norské národní opery v Oslu, kde se pravidelně představuje v rolích Frasquity (Carmen, G. Bizet), Marcelliny (Fidelio, L. van Beethoven) a Musetty (La Boheme, G.Puccini).

Dragoljub Bajić

Basista Dragoljub Bajić pochází ze Srbska. Absolvoval Hudební akademii v Bělehradě a poté se stal členem souboru Státní opery v Bělehradě. Během své kariéry vystupoval na předních operních scénách, mezi nimi Staatsoper ve Vídni, Teatro La Fenice v Benátkách či v salzburském Großes Festspielhaus. Na repertoáru má role jako Leporello (Don Giovanni, W.A. Mozart), Zaccaria (Nabucco, G. Verdi) nebo Attila (Attila, G.Verdi)

Karolína Žmolíková

Sopranistka Karolína Žmolíková je stálou hostující sólistkou Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Zaměřuje se na klasický i moderní operní repertoár, věnuje se i písňové tvorbě, oratorní i staré hudbě, nejsou ji cizí ani oblasti španělských zarzuel, klasického muzikálu nebo swingu. V současné době koncertuje v Rakousku, Německu, Francii a je také dramaturgyní festivalu Hudba z ráje.

Walter Attanasi

Walter Attanasi se narodil v italském Terstu. Je považován za jednoho z nejzajímavějších dirigentů své generace, je často znám dirigovat symfonický i operní repertoár a jeho všestrannost hoho zavedla i ke spolupráci na jazzových projektech. Pod jeho taktovkou zazněly opery ve slavných operních domech jako Teatro alla Scala v Miláně, Teatro di San Carlo v Neapoli, Teatro dell’Opera v Římě, Staatsoper v Hamburku, Teatro Colón v Buenos Aires či Royal Opera House ve Stockholmu.

V roce 2004 dirigoval na přání tehdejšího italského prezidenta Novoroční koncert, vysílaný živě z římského Kvirinálu, k příležitosti padesátého výročí televizní stanice RAI. V únoru 2005 dirigoval Stvoření Josepha Haydna na Slavnostním koncertu k příležitosti sedmistého výročí založení univerzity La Sapienza – Università degli Studi di Roma.

Walter Attanasi byl hudebním ředitelem Todi Music Fest ve Virginii, kde obdržel čestné občanství, uměleckým projektovým ředitelem Opera Africa v Pretorii. Byl hlavním hostujícím dirigentem ve Filharmonii Bohuslava Martinů ve Zlíně a šéfdirigentem Filharmonia Oltenia Craiova v Rumunsku. V současné době je uměleckým ředitelem Italia Arte Fest, Umbria Music Fest Internazional a Jazz Spring Praha.

V roce 2019 ho prezident Italské republiky jmenoval Rytířem Řádu italské hvězdy.

Antonio Pergolizzi